31 Ocak 2014 Cuma

C ile programlama uygulamaları-2

Buton İle LED Kontrol UygulamasıAMAÇ:Mikrodeneleyicilerin çalışma sistemini öğrenmek, C dili ile program yazabilme ve 16F877A entegresini programlayabilme yeteneğini kazanmak.


YAPILACAK İŞ:Devreye enerji verildiğinde mikrodenetleyicinin A portuna bağlı butona basıldığında B portundaki ledi yakacak programı yazmak.


DENEYİN BAĞLANTI ŞEMASI
    PROGRAM KODU:#include <16f877a.h>#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD#use fast_io(a)#use fast_io(b)int1 x;/********* ANA PROGRAM FONKSİYONU********/void main ()

     setup_psp(PSP_DISABLED);     setup_spi(SPI_SS_DISABLED);     setup_timer_1(T1_DISABLED);     setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);     setup_adc_ports(NO_ANALOGS);     setup_adc(ADC_OFF);     setup_CCP1(CCP_OFF);     setup_CCP2(CCP_OFF);     set_tris_a(0b00000001);     set_tris_b(0×00);     output_b(0×00);     basla:     x=input(pin_a0);     output_bit(pin_b0,x);     goto basla;

İŞLEM BASAMAKLARI1.Devreyi bord üzerine kurunuz.2. Kodu yazıp derleyiniz.Hex kodunu Pice yükleyiniz.3.Devrenin çalışmasını inceleyiniz.DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI1.Kodların yanına açıklamalarını yazınız.2.Devreye bir buton ve bir led daha ekleyiniz. Programı düzenleyiniz.

C ile programlama uygulamaları-2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder